exFAT Nedir?

exFATHem daha hızlı hem de daha işlevsel, ama hâlâ pek kullanan yok ancak Microsoft’un hesapları tutarsa, gelecekte exFAT tüm depolama ortamları için bir standart olacak.

Ben exFAT dosya sistemiyle Windows7′de tanışmış olsam da sistem daha Vista’nın Service Pack’lerinde kullanıcıyla buluşmuş. exFAT gelişmiş FAT sisteminin bir adım ilerlemiş hali ve sabit diskteki dosyaların düzenlenmesinden sorumlu. Microsoft un exFAT’inden özellikle taşınabilir veri depolama aygıtları yararlanacak.

Günümüzde USB diskler, bellek kartları ve sabit diskler için kullanılan standart, FAT32 dosya sistemi. Bunun başta gelen sebebi de elbette uyumluluk. FAT32′yi bütün PC’ler ve Mac’ler tanıyor. Ne var ki; bir takım dezavantajları da bulunan FAT32 nin yerini yeni bir sürüme bırakmasının vakti geldi de geçiyor bile. Sistemin sabit disklerde 4 GB’ı aşan boyutta dosyalara izin vermemesi cok sinir bozucu ve dahası, dosyalar için kullanıcı hakları belirlemek mümkün değil.

Yeni exFAT dosya istemi ise FAT spesifikasyonlarına yakın. Dolayısıyla, sadece bir firmware (bellenim) güncellemesiyle aygıtlara eklenebiliyor. Ancak bir standarda dönüşmesi için önünde daha çok yol var.

Altı noktada gelişim: exFAT hangi konularda atası FAT32′den daha iyi?

Sadece USB diskler gibi flash bellekler değil, flash sabit diskler (katı hal diskleri) de bu yeni işlevlerden kârlı çıkacak. Küçük noktaları bir kenara bırakırsak, exFAT’a geçiş için altı büyük sebep var.

DOSYA BOYUTU: exFAT te dosya boyutu 4 GB tan 16 EB’a (16 milyar GB) yükseltilmiş. Bu da yakın gelecekte yeterli. 4 GB kısıtlaması özellikle de sabit disklerin ve çifte katmanlı DVD lerin kalıbı çıkarıldığında sorun yaratıyor çünkü kullanıcının dosyaları elle bölmesi gerekiyor. Sınırın kaldırılması şifreleme için de önem taşıyor. Kimi kodlama araçları USB bellekte devasa dosyalar yaratıyorlar ve ardından program veriyi bu dosyada şifrelenmiş şekilde saklıyor.

DOSYA SAYISI: Eskiden film kaydederken doğal bir kayıt sınırı vardı. Günümüzdeki dijital makineler de böyle bir sınırlamaya sahip değil ve yüzlerce fotoğraf aynı anda çekilebiliyor. Ama bazen onlar da kimi sınırlara dayanıyor. Neredeyse her aygıtta kullanılan FAT 16 sisteminde tam 1000 dosya sınırı var. exFAT te ise bir klasörde yer alabilecek dosya sayısı, diskin ya da Flash belleğin kapasitesiyle sınırlı.

KÜME BOYUTU: Tüm yaygın dosya sistemlerinde, sabit disklerdeki dosyalar adına küme denilen birimler halinde gruplanıyor. Bu birimler bellekte veri kabulü için kullanılabilecek en küçük miktarlara karşılık düşüyor. Bir dosya bazen gerekenden fazla küme kaplayabiliyor ve bu durumda kapasite boşuna harcanmış oluyor. Örneğin küme boyu 4 KB ise ve dosya 9 KB uzunluğundaysa, disk üzerinde 3 küme yani 12 KB kaplıyor.

Normalde, sıradan bir disk bölümü üzerinde kaybolan kapasiteyi küme boyutunu dosya sayısının iki katına bölerek hesaplayabiliyorsunuz. Bu yüzden de çok sayıda küçük dosyanız varsa küme boyutunu 4 KB olarak belirlemek işe yarıyor. Elle ayarlamak da gerekebiliyor. Büyük kümelerden oluşan birdepolama alanı, küçük kümelilere oranla dikkate değer şekilde daha hızlı çalışıyor. ex-FAT ise 32 MB’a varan boyutlarda birimleri destekliyor. Flash belleklerdeki geniş yedekleme dosyalarında veri akış oranı bariz şekilde daha yüksek.

ERİŞİM SÜRESİ: exFAT sadece daha fazla dosya kaydetmekle kalmıyor, veri taşıyıcıdan daha hızlı veri aktarımı da gerçekleştiriyor. Microsoft bu amaç için 1989 dan beri var olan bir süreçten faydalanıyor. Zamanında OS/2 işletim sisteminin BIOS HPFS (Yüksek performanslı dosya sistemi) adıyla kullandığı Free Space Bitmap işlevi… Bu aslında basit bir teknik. Sistem sadece atanmış kümeleri değil, boş kümeleri de dizinliyor. Kullanıcı veri taşıyıcıya dosya aktarmak istediği zaman sistem boş alanın tam olarak nerede yer aldığını biliyor.

Geleneksel FAT’in aksine, ex-FAT bir dosyayı tercihen ilişkili bir bellek alanında saklıyor.

Tüm sabit disk değilse bile, dosyalar bu şekilde organize ediliyor. Performans testimizde bu yeni işlev tüm maharetini ortaya döktü. Eski FATı6 da 46 saniyede gerçekleşen 200 MB lık bir kopyalama işlemi için exFAT sadece 31 saniye gerektirdi.

Kullanıcı yönetimi

Her geçen gün daha fazla kullanıcının satın aldığı SSD disklerde ve flash belleklerde erişim hakları belirlenebilir dosya yönetiminin kullanılması tavsiye ediliyor. Bu, şimdiye kadar sadece NTFS dosya sisteminde mevcuttu. exFAT erişim yetkilendirme özellikleriyle geliyor. Bunun avantajı, sahiplik hakları uygulamasına rağmen veri erişiminin yavaşlamaması.

GÜVENLİ VERİ AKTARIMI: Bir veri aktarıcıdan diğerine dosya aktarımı veri kaybına yol açabilir. Örneğin, sabit disk FAT dizinini kopyalarken işlem kesintiye uğrarsa dizin okunamayabilir. exFAT’ta ise Microsoft adına TFAT (Transaction Safe FAT File System) denilen güvenli bir yönteme başvuruyor. Biri standart diğeri geçici olmak üzere iki dizin bulunuyor. Sistem bir kopyalama ya da silme prosedürü sırasında gerçekleşen değişiklikleri geçici dizinde saklıyor. Tüm veri aktarıldıktan sonra, geçici dizin standart dizinin üzerine kopyalanıyor.
DEZAVANTAJI: Desteğin gelmesine daha çok var.

Microsoft, exFAT’ın geleceğin dosya sistemi olduğunu iddia ediyor. Bu harika sistemin birkaç küçük kusuru olsa da, biz de Microsoftla aynı fikirdeyiz. Her şeyden önce, güvenlik… ex-FAT şu anda sadece Windows7, Vista SPı ve Windows CE6′yla çalışabiliyor ve başka hiçbir işletim sistemi yeni dosya sistemine sahip veri taşıyıcıları tanıyamıyor. Dijital fotoğraf makinesi gibi aygıtlar bir güncellemeyle exFAT kullanır duruma gelebiliyor ancak şu anda böyle bir güncelleme yok. CHIP dergisine büyük bir fotoğraf makinesi üreticisi şunu söylemiş: “exFAT bizim birincil önceliğimiz değil.”

Not: Berkant AYDIN sayfasından alıntıdır

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.
Print Friendly, PDF & Email
exFAT Nedir?
Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Etiketlendi:             

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »