Adım Adım Additional Domain Controller Kurulumu

Domain yapımız içersin yük paylaşımı yada oluşabilecek donanımsal ve yazılımsal problemlere karşı ikinci bir domain kontroller kurulabilir. İlk kurulumumuz olan Root Domainimizden sonra kuracağımız DC lere katılırken Additional Domain Controller olarak (ADC) olarak kurulur.

Öncelikle cihazımız üzerinde IP ayarlarını yapılandırıyoruz. Kendimize has ola IP adresini yazdıktan sonra uygun Subnet Maskımızı yazıyoruz. Eğer dışarı bir çıkışımız var ise çıkış yapan Router ın IP adresini Default Gateway e giriyoruz. DNS adresini girerken dikkatli olmalıyız. Zira buraya gireceğimiz adres Root Domainimizin adresi olmalı. Aksi taktirde Additional Domain Controller’ımız kuramayız. Çünkü domain ismimiz için atacağımız sorgulara cevap alamayız.

Windows 2003 cdimiz yerleştirdikten ya da i386 klasörünü diskimize kopyaladıktan sonra dcpromo komutunu kullanarak kurulumu başlatıyoruz.

Genel bilgi ekranını Next diyerek geçiyoruz

Burada Additional domain controller for existing domain seçeneğini seçerek ilerliyoruz

İlk Forest Root Domain kurulumunu yapan Administrator umuzun kullanıcı ve şifresini girerek devam ediyoruz.

Browse tuşuna basarak Domain Namemizi seçiyoruz.

Burada Active Directory ümüze ayit genel sistem dosyalarının tutulduğu SYSVOL klasörünü kaydedeceğimiz yeri belirleriz. Burada unutulmaması gereken bu klasörün NTFS partition olması gerekiyor. Bu klasör Domian içindeki diğer bütün Domain Controller ile yapacağı Replikasyonlara ait bilgileri barındırır.

Active Directory e ait Database ve Log bilgilerinin kayıt edileceği yeri belirleriz. Yoğun yapılarda farklı disk veya RAID yapılarına dağıtmak performans artışı sağlayacaktır.

Active Directory mizin geri yükleme ve sorunlar için açmamız gereken Restore Mod için gerekli olan şifremizi belirlediğimiz ekrandır.

Active Directory mizin geri yükleme ve sorunlar için açmamız gereken Restore Mod için gerekli olan şifremizi belirlediğimiz ekrandır.

Active Directory miz kurlum esnasında aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Makinenizin performansına göre 3 ile 15 dk arasında bir sürede tamamlanacak ve yeniden başlatmanızı isteyecektir.

Kurulum tamamlandıktan sonra Root Domain Controllerimizda bir OU oluşturup içine bir kullanıcı oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz objeler çok kısa bir süre sonra Additional domain Controllerimıza replike olacak ve aynı objeler aynı görevlerini burada sürdürebilecek.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Standartlar Haftası
Print Friendly, PDF & Email
Adım Adım Additional Domain Controller Kurulumu
Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Etiketlendi:             

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »