Ethernet (utp) kablosu nasıl yapılır?

İki pc’nin birbiriyle iletişimini sağlamak amacıyla cat-5 adı verilen bir kabloya ve rj-45 adı verilen jak’a ihtiyacımız vardır.öncelikle kablo yaparken, yani bir kablonun iki ucuna jak takarken, kabloyu nerede kullanacağınıza bağlı olarak iki tipten bahsedilebilir. Düz kablo, cross(çapraz) kablo.

resimde gördüğünüz gibi aynı cihazlar arasında (PC-PC veya Hub-Hub) cross kablo kullanıyoruz. PC’den hub’a gidecek kablo ise düz kablo olacak.

utp kablonun ucuna taktığımız RJ-45 jak üzerindeki pinler jakın pinleri size bakacak şekilde tutulduğunda soldan sağa 1′den 8′e kadar sıralı kabul edilir.

Düz Bağlantı

Dikkat ederseniz bilgisayarın ağ kartında 1. pin TX+ iken hub tarafında 1. pin RX+.
Dolayısı ile kabloyu yaparken kablonun iki ucundaki jaklarda, birebir bağlantı yaparsak, yani 1. pin karşıda da 1′e gidecek, 2. pin 2′ye… şeklinde yaparsak düz kablo yapmış oluruz. Böylece PC’nin gönderim yapan uçları(TX) hub’ın alım yapan uçlarına(RX) denk gelmiş olur. PC’nin direkt olarak hub’a bağlanmadığı ortamlarda, bilgisayar ile duvar prizi arasındaki kablolar, duvar prizlerinden patch panellere giden kablolar ve patch panelden hub’a giren kablolar hep düz kablodur. Kısacası, daima düz bağlantı yaparız ancak bazı özel durumlarda çapraz kablo gerekebilir

Çapraz bağlantı
İki Pc’yi, arada hub olmadan tek bir kablo ile bağlayabilirsiniz

her iki tarafta da 1 ve 2. pinler TX, 3 ve 6. pinler RX olduğuna göre, çapraz bağlamalısınız ki, TX ve RX’ler karşı karşıya gelsin.

İki hub arasında çapraz kabloda böyle oluyor.

Kanalların ismi farklı olsada sonuçta aynı çapraz kablo hem PC-PC hem de hub-hub bağlantısı için kullanılabilir…

Hub’ların birbirine bağlanması
Hub’lar ile ilgili sık sık problem yaratan bir “kolaylıktan” bahsetmek gerekiyor.

Bugün 16 port bir hub alırsınız, bu bana uzun bir süre gider dersiniz, ama networkünüz o kadar hızlı büyür ki kısa zamanda bir hub daha alırsınız. Bu hubları da birbirine bağlamanız gerekir. Yani hub’ların birbirine bağlanması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Eee, bizde ne yaparız, hub’ın üzerinde bilgisayar taktığımız portlardan ama bu sefer çapraz kablo ile iki hub’ı bağlarız.

Hub üreticileri vatandaş çapraz kablo ile uğraşmasın diye şöyle bir güzellik yapmışlar, hubların bir çoğunda portlardan en büyük numaraya sahip olanın yanında crossover, uplink, out, MDI/X gibi ibareler bulunur. Bu şu anlama gelir:

“Eğer bu hub ile başka bir hub’ı bağlayacaksan, düz kablo kullanabilirsiniz. Düz kablonun bir ucunu bu porta tak ve portun yanında bir düğme varsa ona bas, kablonun diğer ucunu ise, diğer hub’ın normal bir portuna tak.”(Yeni modemlerde farklı olabilir)

İki hub’ı düz kablo ile bağlarken, kablonun bir ucu 1. hub’un uplink portuna, diğer ucu ise diğer hub’ın normal bir portuna takılır.

Üçüncü bir hub daha bağlanırken bu sefer 2. hub’ın uplink portu kullanılacaktır.
Bazen uplink portu normal portlardan ayrıdır ve basmanız gereken bir düğme yoktur.

Eğer iki hub’da da BNC çıkışı varsa koaksiyel kablo ile de hub’ları bağlayabilirsiniz. Tabii ki iki uçta sonlandırıcı olması gerekiyor.

Kablo bağlantı standartları
Kablo uçlarını yaparken uymanız gereken, kurallara uyarsanız sizin ve sizden sonra ağa müdahale edecek kişinin işini kolaylaştırırsınız. Bu standarda uygun yaptığınız kablo veri kanallarının aynı tel çiftini kullanması kuralına uygun olacaktır.

EIA/TIA kuruluş “EIA/TIA -568-A ‘Commercial Building Wiring Standard’ ” isimli kablolama ile ilgili standartları belirlemiştir. Tüm dünyada üreticiler ve teknisyenler bu standartları takip ederler.

“EIA/TIA -568-A” standardı içinde kablo uçlarını yaparken kullanabileceğiniz elektriksel olarak birbirinin tamamen aynısı iki şema önerilmiştir. T568A şeması ve T568B şeması.

Her iki resimde da 1-2 ve 3-6′nın nasıl bağlandığına dikkat ediniz.

Düz kablo
Düz kablo yapmak için iki uçta aynı olmalı, yani 568A<->568A veya 568B<->568B şeklinde. Dolayısı ile iki seçeneğiniz var.

Çapraz Kablo
Eğer çapraz kablo yapmak istiyorsanız bir ucu 568A diğerini 568B resmine göre yapmalısınız.

Düz kablo yaparken iki şemadan birini seçip renk kodlarını ezberlerseniz ve her yaptığınız kabloda bunu kullanırsanız, bir kablonun ucu bozulduğunda gidip diğer ucunu kontrol etmenize gerek kalmaz.

Peki hangisini seçeyim derseniz, 568A<->568A dünyada en yaygın kullanılan standart’tır.bunu seçmenizi öneririm.

Gigabit Ethernet
Yukarıdaki kablo bağlantıları 10BaseT ve 100BaseTX için yani 10Mbit ve 100Mbit ethernet için geçerlidir. 1000BaseT yani UTP kablo üzerinden gigabit ethernet kullanacaksanız düz bağlantıda bir farklılık yok. 568A<–>568A bağlantısını kullanabilirsiniz. Çapraz kabloda ise durum değişik, gigabit çapraz için alttaki bağlantıyı kullanmanız gerekiyor.

Jak’ı takma(çakma)
Jak takmaya geçmeden kullanacağımız aletleri tanıyalım.

RJ45 jak sıkma pensesi. bu çok fonksiyonlu bir pensedir.aynı zamanda RJ-11 jak’ta sıkabilirsiniz.piyasada çeşitleri çok.ben bunu kullanıyorumbu pense aynı zamanda kablonun kılıfını kesmek içinde kullanılır.

kablonun ucundan 1 cm boşluk bırakarak üstteki kılıfı kesin.(yanlız fazla bastırmayın alttakileri kesebilirsiniz.)

Şimdi telleri görebiliyoruz. Sıra geldi telleri kullanacağımız standart’a göre sıraya dizmeye. Elimizle istediğimiz sıraya getiriyoruz.

Şimdi de teller düz sırada iken telleri parmağımızla düzeltiyoruz.

Düz hale de getirdikten sonra pensenin bıçaklı olan ağzına yerleştirip tüm uçlar düz olacak şekilde uçları kırpıyoruz.

Bu noktada açıkta olan tellerin boyu 1.7cm den daha uzun olmamalı. Aksi halde teller arasında sinyal bozulması olabilir özellikle 100Mbit için kullanılacaksa .

Kabloyu jakın içine sokuyoruz. Bu noktada iki şey önemli. Birincisi tüm uçlar jakın içteki en son noktasına değmeli yani yandaki resme göre jakın sağından bakıldığında, tüm teller sonuna kadar girmiş olmalıdır.

Jakı penseye takarak tek harekette fazla güç harcamadan sıkıyoruz.Sıktıktan sonra yandan bakıldığında pinlerin kablolara gömüldüğünü ve jakın arkasındaki plastiğin de kablonun en dış plastiğini ezdiğini görmelisiniz.

Kablonun iki ucunu yukarıdaki gibi yaptıktan sonra kullanıma hazırdır.

Kolay gelsin.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.
Print Friendly, PDF & Email
Ethernet (utp) kablosu nasıl yapılır?
Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »