Cisco Router Şifresi Kırma

Router’ın enable secret şifresini unuttuysanız veya yeni aldığınız  ikinci el router’a birileri şifre vermiş ve siz bunu bilmiyorsanız bu  router’da konfigürasyon yapabilmek için şifresini kırmanız gerekli.

İlk yapmamız gereken router açılırken IOS (işletim sistemi)’in  yüklenmemesini sağlamak olacaktır bunun için açılış sırasında CTRL+BREAK  (CTRL+C) tuşlarına 60 sn boyunca basılır. Bu işlem ile cihazımız mini  IOS denen sınırlı işlemlerin yapılabileceği işletim sistemi ile açılır.  ROMmon mode ( Rom monitör moduna düşülür)

Şimdi komut satırına yazacağımız o/r 0x2142 komutu ile  configuration-register’ı değiştiririz. Artık router’ımız açılışta  NVRAM’den konfigürasyonu yüklemeyecektir.

Router’ı kapatım açalım (reload komutu kullanarak). Şimdi eski çalışan  konfigürasyonumuz yüklenemediği için IOS bize adım adım yeni bir  konfigürasyon oluşturmak isteyip istemeyeceğimizi soruyor.
Bu soruya No cevabı verdikten sonra default komut satırımız olan router> karşımıza çıkar.

router>enable yazıp enter’a bastığımızda artık şifresiz bir şekilde enable mode’a geçmiş oluruz.

router#sh startup-config ; komutuyla kriptolanmış şifreler göz atabilirsiniz.

Peki eski konfigürasyonumuz ne olacak?

Eski konfigürasyonumuz hala NVRAM içinde kayıtlıdır. Biz şu anda  Runnin- Config içindeyiz. Eski konfigürasyonumuzu geri almak için  yapacağımız işlem çok basit. Startup-Config içindeki konfigürasyonu  Running-Config üzerine kopyalayacağız. Bunun için aşağıdaki komutu  vermeniz yeterlidir.

router#copy startup-config running-config

Tamam eski konfigürasyonu kurtardık. Şimdide yeniden bir enable secret  şifresi verelim. Bunun için global configuration mod’a geçmemiz  gerekiyor.

router#configure terminal ; komutu ile global configuration moda geçilir.
router(config)#enable secret şifreniz ; komutuyla da yeni enable secret şifenizi verebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemle kopyalamayı tamamlamış oluyoruz. Hem eski  konfigüraysonu kurtardık hemde enable secret şifremizi yeniledik.  Yapmamız gereken son bir işlem
kaldı. Configuration Register’ı eski haline çevirmek. Bunun için tekrar  global configuration mod’a geçip aşağıdaki satırı yazmamız yeterli  olacaktır.

router#configure terminal
router(config)#configuration-register 0x2102

Bu işlemden sonra tekrar enable mod’a geçip RAM’de çalışan  konfigürasyonu NVRAM’e kaydetmemiz gerekiyor ki router kapanıp açılınca  yaptığımız ayarlarla açılsın.

router(config)#exit
router#copy running-config startup-config

Bu son işlemden sonra router’ımızı kapatıp açarsak yeni enable secret  şifresi ve eski konfigürasyonumuzla çalışmaya devam edebiliriz

Not: Eğer sistemi yükleme komutları bulamazsa Router varsayılan olarak Flash hafızadaki ilk dosyayı yüklemeye çalışır.

Yükleme esnasındaki “boot system” komutunun kullanımı

boot komutları IOS’ da yani flash ‘ da bulunur.

<span style=”color: #ff0000;”>Boot yoksa</span> veya <span style=”color: #ff0000;”>boot system flash</span> komutu ile Flash hafızada ki IOS yüklenir.

<span style=”color: #ff0000;”>Boot system flash dosya_ismi</span> ; Dosya_ismi ve parametresiyle belirlenen IOS yüklenir

<span style=”color: #ff0000;”>Boot system Rom</span> ; ROM’ de ki IOS yüklenir

<span style=”color: #ff0000;”>boot system tftp dosya_ismi 10.0.05</span> ; TFTP’ deki dosya_ismi vw parametresiyle belirlenen IOS yüklenir.
<h5>Config Register</h5>
Configuration Register;

Tüm Cisco Router’ lar 16 bitlik NVRAM’ de tutulan config-register  değerine sahiptir. Varsayılan değer 0X2102′ dir. Bu değeri değiştirerek  Router’ un nasıl boot edeileceğini belirleriz.

<span style=”color: #ff0000;”>RouterA#Sh version</span> komutu ile Config-register değeri gözlenebilir.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Şu sıralar belirli bir gün ya da hafta yoktur.
Print Friendly, PDF & Email
Cisco Router Şifresi Kırma
Spread the love
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »