Kısaca Firewall Nedir?

Firewall (Güvenlik Duvarı) birçok farklı filtreleme özelliği ile bilgisayar ve ağın gelen ve giden paketler olmak üzere internet trafiğini kontrol altında tutar. İp filtreleme, Port Filtreleme, Web Fitreleme, içerik filtreleme bunlardan birkaçıdır.

Firewalların iki temel türü vardır. Bunlar –Stateful Inspection Firewall’lar –Application Layer Firewall’lar– Stateful Inspection Firewall, veriyi kaynagından hedefine kadar takip eder. Application Layer Firewall ise, yalnızca gelen ve giden verinin başlık kısımlarını kontrol eder ve uygulama katmanındaki protokolleri kısıtlayarak güvenliği sağlar. Örneğin http protokolü üzerinden bir web sitesinin erişiminin engellenmesi buna örnek olarak verilebilir. Daha gelişmiş olanı Stateful Inspection özellikte olanlar olup daha çok büyük networklerin internet ve iç ağdaki trafiklerini kontrol eder.

Günümüzdeki Firewall’lar da sadece port kapamak amaçlı kullanılmıyor.Yeni nesil Firewallar da u.t.m. Unified Threat Management kısaca açıklaması(firewall,antivirus, antispam, ids/ips, vpn,router,gibi özellikleri olan) tümleşik cihazlardır.Her ne kadar bir dönem bilinen Firewall markaları u.t.m. cihazların hantal ve başarız olduğunu iddia etse de günümüzde tüm Firewall üreticileri u.t.m. cihazlarını üretmektedir. Kısaca U.T.M. cihaz markaları şu an bilinen Fortinet,Netscreen,Juniper,Cisco ASA serisi Bu cihazlar üzerinde port protokol bazında kısıtlama yapabilir.Web filtrelemesi (terör,şiddet,silah gibi kategorilerine göre yasaklama yapabilir.)Dosya indirme gibi işlemleri durdurabilir. İyi kurulmuş bir firewall bilgisayarınızı bir daktiloya çevirebilir 🙂

Örnek olarak Juniper SSG140 model Firewall Ön ve Arka Panel Görüntüleri

U.T.M. cihazının ilkleri Juniper Networks Fortinet (Juniper networks’ten ayrılan ortakların kurduğu bir firma) Netscreen firması Juniper Networks’ü satın almıştır.

U.T.M. cihaz üretmeye başlayanlar Cisco ASA Serisi Symantec Panda Firewall ve U.T.M Özelliği ayrı olanlar Checkpoint Cisco Sonicwall Watcguard Isa server ve bilmediğimiz bir sürü marka Firewall’lar işletim sistemi olarak genelde Linux kullanıyor. Bu işletim sistemleri cihazlardaki flasha gömülü olarak gelmektedir. Box cihazlar normal pc firewall’a göre daha hızlı çalışır.Çünkü özel üretilmiş işlemci mimarisi kullanır.Bu da Policylerin daha hızlı çalışmasını sağlar.

Kısa Bilgi : Linux, Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi’nde bir öğrenci iken Intel’in yeni işlemcisi 80386nın korumalı mod mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı bir işletim sistemi çekirdeğidir. İnternette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.

Kısa Bilgi : Cisco Systems, Amerikan kökenli çok uluslu şirkettir. 54,000 çalışanı vardır. Merkezi Kaliforniya’da San Jose’tadır. Cisco sözcüğünün kökeni San Francisco ‘dan gelir. Şirket ağ ürünleri üzerine yoğunlaşmıştır. Yönlendiriciler pazarında önemli bir paya sahiptir.

    Belirli Gün ve Haftalar

  • Bu hafta Müzeler Haftası
  • Bu hafta Gençlik Haftası
Print Friendly, PDF & Email
Kısaca Firewall Nedir?
Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Etiketlendi:         

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »